Menu

Menu

Dane kontaktowe

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia przywracamy pamięć o żołnierzach niezłomnych walczących z powojennym,  stalinowskim reżimem. Byli tropieni i mordowani przez komunistyczne władze, nawet po obłudnym ogłoszeniu przez nie tzw. "amnestii". Za koniec zbrojnego oporu Żołnierzy Wyklętych uznaje się 21 października 1963 r. To data zastrzelenia sierż. Józefa Franczaka ps. "Lalek".

Także z ziemia nowską związana jest historia żołnierza „wyklętego”. Jest nim Jan Sikorski. Urodził się 24 maja 1922 roku w Bladowie niedaleko Tucholi. Pod koniec lat dwudziestych XX w. rodzina Sikorskich nabyła gospodarstwo w Twardej Górze. Jan Sikorski uczył się w szkole podstawowej w Rychławie oraz w Nowem. Jego zamiłowaniem był las, pragnął zostać leśniczym. Wybuchła jednak wojna i musiał się ukrywa. W  1942 roku związał się z TOW Gryf Pomorski, przybrał pseudonim „Orlicz”, później jako „Wilk” współpracował z Armią Krajową. Tuż po wojnie został aresztowany przez NKWD, szczęśliwie jednak uciekł z transportu. Od września 1945 roku pełnił funkcję leśniczego w Kużnicy. Związał się z oddziałami partyzanckimi Władysława Chelińskiego „Małego” i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. 3 czerwca 1946 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Grupy Operacyjnej MO/UB pod dowództwem ppor. Zdzisława Wiziora. Podczas próby odbicia więźniów Jan Sikorski został zastrzelony przez funkcjonariusza UB.

Pochowany został na cmentarzu w Nowem. Aby odnaleźć jego mogiłę należy wejść pierwszą bramą, skręcić alejką w prawo, pomnik znajduje się w  połowie alejki, po jej lewej stronie, przy brzegu.

Na cmentarzu w Nowem pochowano żołnierza WIN Zygmunta Stadnickiego. Po II wojnie światowej był więziony za udział w powojennych walkach.

W dniu dzisiejszym na mogiłach Burmistrz Nowego złoży pamiątkowe wiązanki kwiatów.

 

Biogram J. Sikorskiego na podstawie:  Marzena Kruk, Potyczka pod Lipinkami 3 czerwca 1946 r.

Zdjęcia:

  • -
  • -
  • -

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Nowe, Plac Św. Rocha 5, 86-170 Nowe
województwo kujawsko-pomorskie, powiat świecki

Dane identyfikacyjne

  • NIP: 5591898336
  • REGON: 092351038
  • TERYT (TERC): 0414063
[obiekt mapy] Lokalizacja na mapie: Urząd Gminy Nowe